Proběhlo školení - Genderové stereotypy vůči ženám
V rámci „Gender Equality Plan“ (GEP, Plánu genderové rovnosti MU) proběhlo školení zaměřené na problematiku genderových stereotypů.
V březnu 2024 se v Praze v prostorách Fyzikálního ústavu AV ČR konal workshop zaměřený na obnovu certifikátu kvality personálních procesů, HR Award. Workshop zorganizovala Česká asociace manažerů a administrátorů ve výzkumu (CZARMA) ve spolupráci s Euraxess ČR a přihlásilo se na něj šedesát účastníků a účastnic z více než třiceti českých a slovenských institucí. Hlavními přednášejícími byly hodnotitelky Isabelle Halleux a Barbora Wahlová. Celé setkání moderoval Tomáš Mozga, místopředseda a zástupce personální sekce CZARMA.
Cílem workshopu bylo připravit instituce, které se ve své implementaci personální strategie HRS4R blíží k milníku obnovení certifikace, na návštěvu hodnotitelů Evropské komise a také na aktualizaci akčního plánu HRS4R v souladu s novou Evropskou chartou pro výzkumné pracovníky. Isabelle Halleux, zkušená vedoucí hodnotitelka Evropské komise, která má za sebou od roku 2005 dlouho řadu hodnocení výzkumných institucí, hovořila online na téma Organizace Site Visit a očekávání z perspektivy hodnotitelů. Barbora Wahlová, hodnotitelka a zároveň personální manažerka Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, která se na obhájení své personální strategie aktuálně intenzivně připravuje, představila praktické zkušenosti a tipy k sebehodnotící zprávě instituce a k přípravě na Site Visit z perspektivy hodnocené instituce. Obě expertky také reagovaly na řadu dotazů z publika a společně se zástupkyněmi Euraxess ČR představily postup přechodu instituce na novou Evropskou chartu pro výzkumné pracovníky.
V rámci „Gender Equality Plan“ (GEP, Plánu genderové rovnosti MU) proběhlo školení zaměřené na problematiku genderových stereotypů.
V květnu 2024 jsme zahájili analytickou část projektu „Zavedení flexibilní pracovní kultury a podpory rodičů na mateřské a rodičovské dovolené na Přírodovědecké fakultě MU“ v rámci Operačního programu Zaměstnanost Plus (OPZ+). Součástí této fáze je audit genderové rovnosti, který zahrnuje řízené individuální a skupinové rozhovory s našimi zaměstnanci a zaměstnankyněmi pod vedením auditorky.