Informace o projektu
Systém buněčné mikro-deformace pro odhalení funkce mechanosensitivity u chronické lymfocytární leukemie
- Kód projektu
- NW25-08-00208
- Období řešení
- 5/2025 - 12/2028
- Investor / Programový rámec / typ projektu
- Ministerstvo zdravotnictví ČR
- Fakulta / Pracoviště MU
- Přírodovědecká fakulta
- Spolupracující organizace
-
Univerzita Karlova
- Odpovědná osoba Mgr. Miroslav Hons, Ph.D.
- Odpovědná osoba Mgr. Šárka Pavlová, Ph.D.
Chronická lymfocytární leukemie (CLL) je nejčastějším typem leukemie v západním světě. Současné terapeutické přístupy se opírají především o zásah do buněčných signálních drah pod B buněčným receptorem, chemoterapii nebo monoklonální protilátky. Alternativní přístup založený na odlišném biologickém základu by však mohl přinést významný terapeutický přínos. Nedávné pokroky v mechanobiologii dokládají že fyzikální vlastnosti buněčného prostředí významně ovlivňují chování nádorových buněk, včetně proliferace, diferenciace a rezistence vůči farmakologické intervenci. Zatímco význam mechanického vnímání je dobře etablován u solidních nádorů, mechanobiologie hematologických malignit není zkoumána kvůli nedostatku vhodných experimentálních metod.
Hlavním cílem našeho návrhu je překonat současná technická omezení implementací nového univerzálního systému pro přesnou mechanickou aktivaci leukemických buněk pomocí buněčných konfinerů z polydimethylsiloxanu (PDMS), které napodobují mechanické podmínky ve shlucích buněk in vivo. Zavedením mechanických deformací a měřením buněčných reakcí objasníme, jak mechanické síly ovlivňují fyziologii leukemických buněk, a identifikujeme potenciální signální dráhy reagující na mechanické síly, na které by bylo možné zacílit při terapeutickém zásahu.
Zaměřením na mechanobiologické aspekty leukemických buněk tento projekt řeší kritickou mezeru v současném výzkumu CCL. Poznatky získané z této studie připraví půdu pro vývoj alternativních terapeutických přístupů, mohou zlepšit výsledky léčby pacientů a umožní hlubší pochopení biologie leukémie.