Informace o projektu
MechanoSPIM: mikroskopie se selektivním rovinným osvětlením pro analýzu deformovatelnosti buněk při screeningu léčiv a hodnocení invazivity
- Kód projektu
- NW24J-08-00035
- Období řešení
- 5/2024 - 12/2027
- Investor / Programový rámec / typ projektu
- Ministerstvo zdravotnictví ČR
- Fakulta / Pracoviště MU
- Lékařská fakulta
Projekt "MechanoSPIM" navrhuje nový přístup ke studiu mechanických vlastností nádorových buněk, což je parametr důležitý pro invazivitu nádorů. V rámci projektu plánujeme vyvinout systém schopný měřit deformaci, aderenci a migraci buněk s vysokou robustností, což otevírá nové možnosti ve screeningu léčiv a výzkumu nádorů. Tato práce se soustředí na využití mikroskopie se selektivním rovinným osvětlením (SPIM) a systému indukce napětí při proudění ke studiu viskoelastických vlastností kultur nádorových buněk.
Projekt navazuje na naše předchozí zkušenosti s vývojem zařízení pro mechanofenotypizaci buněk pomocí kvantitativní fázové mikroskopie. V navrhovaném projektu chceme využít získávání obrazu pomocí SPIM, což přináší širší možnosti modifikace a větší flexibilitu pro různé typy buněčných vzorků. Náš různorodý výzkumný tým porovnává výsledky se zavedenými přístupy, jako je AFM, vyvíjí modely pro pochopení mechanických vlastností buněk a potenciálně také 3D kultur a analyzuje data pro účely scénáře screeningu léčiv. Kombinace pokročilých mikroskopických metod a metod stimulace průtoku nám navíc pomůže pochopit složité vztahy mezi buněčnou mechanikou a biologickými procesy.
Navrhované zařízení bude mít různé praktické využití a získané informace nám umožní nově pochopit, jak mechanické síly ovlivňují nádorové buňky. Tím se zlepší naše chápání jejich chování. Tyto nové poznatky budou užitečné pro zlepšení procesu testování léčiv a pomohou zpřesnit hodnocení invazivity nádorů. Naším cílem je využít tyto informace k vývoji přístupu vhodného pro objevování léků, výzkum nádorů a potenciálně také pro diagnostické nastavení.
Cíle udržitelného rozvoje
Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.