Informace o projektu
Podíl antipsychotik na stárnutí jater a úbytku nanopórů (fenestrací) na jaterních sinusoidálních endoteliálních buňkách (LSEC)
(AP-LSEC)
- Kód projektu
- MUNI/LF-SUp/1317/2023
- Období řešení
- 1/2024 - 12/2024
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Masarykova univerzita
- Interní projekty LF
- Start-up
- Fakulta / Pracoviště MU
- Lékařská fakulta
Mikrocirkulace jater má jedinečnou morfologii, která umožňuje obousměrnou výměnu substrátů mezi hepatocyty a krví. Jaterní sinusoidální endotelové buňky (LSEC) jsou tenké a perforované transcelulárními póry (fenestracemi), díky nimž jsou LSEC ve zdravých játrech vysoce účinným ultrafiltračním systémem. Ztráta fenestrace snižuje endoteliální přenos a jaterní clearance albuminu i xenobiotik. Zmenšení nebo ztráta fenestrací navíc souvisí s dyslipidémií. Metabolické nežádoucí účinky antipsychotik druhé generace rovněž zahrnují dyslipidémii, a to nejen u seniorních pacientů. Zdá se, že antipsychotika mají na fenestrace LSEC podobný efekt, jako stárnutí, což může částečně vysvětlovat jejich metabolické nežádoucí účinky. Cílem projektu je zhodnotit stav fenestrace LSEC po expozici několika antipsychotikům. Získaná data budou použita jako pilotní pro podání větších grantových projektů s cílem nalezení farmakologické intervence, která bude bránit patologickému procesu na úrovni LSEC.
Cíle udržitelného rozvoje
Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.