Informace o projektu
Metodika tvorby laických doporučení k přenosu znalostí na podporu na důkazech založeného rozhodování ve zdravotnictví v České republice.
- Kód projektu
- NU23-09-00328
- Období řešení
- 5/2023 - 12/2026
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Ministerstvo zdravotnictví ČR
- Program na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu na léta 2020 - 2026
- Podprogram 1 - standardní
- Fakulta / Pracoviště MU
- Lékařská fakulta
Projekt si klade za cíl vyvinout a otestovat metodiku tvorby prosté jazykové verze prioritních doporučení pro veřejný zájem adolescentů, rodičů a obecné dospělé populace v České republice. Východiskem pro metodiku budou zkušenosti z tvorby laických doporučení v souvislosti s onemocněním COVID-19. Projekt je založen na mezinárodní spolupráci a zkušenostech s kolegy z McMaster University, s nimiž jsme vyvinuli unikátní úložiště COVID-19 doporučení financované kanadským institutem pro zdravotnický výzkum (CIHR). Tato COVID-19 Živá mapa doporučení (RecMap, covid19.recmap.org) pravidelně shromažďuje a přehledně prezentuje neustále vznikající doporučené postupy (guidelines). Jedním z autorů RecMap je České národní centrum Evidence-Based Healthcare a Knowledge Translation (CEBHC-KT) se všemi svými mezinárodními centry (České Cochrane centrum, České centrum EBHC, Centrum excelence Joanna Briggs Institute a České GRADE centrum), Institut biostatistiky a analýz, Lékařská fakulta, Masarykova univerzita. V projektu RecMap identifikujeme a klasifikujeme COVID-19 doporučené postupy, vyhodnocujeme jejich důvěryhodnost a poskytujeme doporučení zúčastněným stranám. RecMap představuje více než 1200 předem zkontrolovaných doporučení pro oblast klinické praxe, veřejného zdravotnictví a zdravotní politiky. RecMap se primárně zaměřuje na zdravotnictví, ale protože nejméně 450 doporučení se týká adolescentů a veřejného zdravotnictví, veřejnost bude také těžit z dostupných doporučení týkajících se zdraví. Způsob prezentace doporučení pro laiky musí být přizpůsoben jejich konkrétním potřebám. I přes pokyny vyvinuté v Guidelines International Network (GIN), jednom z našich blízkých spolupracovníků, neexistují žádné důkazy na úrovni randomizované kontrolované studie (RCT), které by zjišťovaly optimální formát předkládání doporučení v prostém (laickém) jazyce (PLR) občanům, zejména dospívajícím a rodičům, kteří rozhodují o zdraví svých dětí, například o jejich očkování či dodržování hygienických opatření. Projekt si proto klade za cíl vyvinout a otestovat metodiku pro tvorbu prosté jazykové verze prioritních doporučení pro veřejný zájem adolescentů, rodičů a obecné dospělé populace v České republice v návaznosti s zkušenosti získané v souvislosti s onemocněním COVID-19. Metodika bude připravena tak, aby mohla být využita pro různá onemocnění, zejména infekční s pandemickým výskytem.
Cíle udržitelného rozvoje
Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.
Publikace
Počet publikací: 6
2024
-
Laická doporučení In Léčba ran
Rok: 2024, druh: Uspořádání workshopu
-
Methods and approaches for developing plain language versions of guidelines recommendations: Scoping review protocol
JOURNAL OF EVALUATION IN CLINICAL PRACTICE, rok: 2024, DOI
-
Plain language recommendations for patients. In EWMA 2024
Rok: 2024, druh: Uspořádání workshopu
-
Plain language recommendations in the light of scientific evidence. EPUAP
Rok: 2024, druh: Uspořádání workshopu
-
Plain language recommendations: the guidelines for their development and benefits for lay population and increasing the health literacy. In 5 th International Conference of PhD Students of the Nursing Study Program
Rok: 2024, druh: Uspořádání workshopu
2023
-
Laická doporučení - současná úroveň poznání
Rok: 2023, druh: Konferenční abstrakty