Informace o projektu
Weather effects in using disk continuum time delays in active galactic nuclei to measure the expansion rate of the Universe / Role mraků při využití zpoždění kontinua v aktivních galaxiích k měření rychlosti rozpínání vesmíru
- Kód projektu
- GF23-04053L
- Období řešení
- 1/2023 - 12/2025
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Grantová agentura ČR
- LA granty
- Fakulta / Pracoviště MU
- Přírodovědecká fakulta
- Spolupracující organizace
-
Polska Akademia Nauk
- Odpovědná osoba Prof. Bozena Czerny
The goal of the project is to change the multiwavelength continuum time delays in active galactic nuclei (AGN) into an efficient tool to measure the expansion rate of the Universe. Previously we successfully used the method based on emission-line time delays, which, however, does not provide the measurement of the Hubble constant. Nowadays the so-called Hubble constant tension is at the core of the discussion whether the cosmological constant is - or is not - an adequate description of the evolution of the Universe. Thus, we propose to use the continuum time-delay measurements in AGN accretion disks. Such a method was already applied but the expectations have never been fulfilled. The core of the problem is that continuum time delays are possibly contaminated by the additional time delay from reprocessing by the surrounding medium, most probably the Broad Emission Line Region. We propose to solve the issue by introducing four independent methods to disentangle the two reprocessing regions and clear the signal for the use in cosmology.
Cílem projektu je proměnit časové zpoždění více vlnových délek kontinua v aktivních galaktických jádrech (AGJ) na účinný nástroj pro měření rychlosti rozpínání vesmíru. Dříve jsme úspěšně používali metodu založenou na časových zpožděních emisních čar, která však neumožňuje měření Hubblovy konstanty. V současné době je tzv. tenze Hubblovy konstanty jádrem diskuse o tom, zda kosmologická konstanta představuje – neboli nikoliv - adekvátní popis vývoje vesmíru. Proto navrhujeme využít měření časového zpoždění kontinua v akrečních discích AGJ. Taková metoda již byla použita, ale očekávání se nikdy nenaplnila. Jádro problému spočívá v tom, že časová zpoždění kontinua jsou pravděpodobně kontaminována dodatečným časovým zpožděním, kterého zdrojem je zpracování záření okolním prostředím, nejspíše oblastí širokých emisních čar. Problém navrhujeme vyřešit zavedením čtyř nezávislých metod, které umožní oddělit obě oblasti zpracování a vyčistit signál pro použití v kosmologii.
Cíle udržitelného rozvoje
Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.
Publikace
Počet publikací: 6
2024
-
The Evaporating Massive Embedded Stellar Cluster IRS 13 Close to Sgr A*. II. Kinematic Structure
Astrophysical Journal, rok: 2024, ročník: 970, vydání: 1, DOI
-
UV FeII emission model of HE 0413-4031 and its relation to broad-line time delays
Astronomy and Astrophysics, rok: 2024, ročník: 683, vydání: March 2024, DOI
2023
-
Expectations for time-delay measurements in active galactic nuclei with the Vera Rubin Observatory
Astronomy and Astrophysics, rok: 2023, ročník: 675, vydání: July, DOI
-
MAD UFOs: Magnetically Arrested Discs with persistent Ultra-Fast Outflows
Proceedings of RAGtime 23–25: Workshops on black holes and neutron stars, rok: 2023
-
SDSS-FIRST-selected interacting galaxies Optical long-slit spectroscopy study using MODS at the LBT
Astronomy and Astrophysics, rok: 2023, ročník: 671, vydání: March, DOI
-
The Evaporating Massive Embedded Stellar Cluster IRS 13 Close to Sgr A*. I. Detection of a Rich Population of Dusty Objects in the IRS 13 Cluster
Astrophysical Journal, rok: 2023, ročník: 956, vydání: 2, DOI