Informace o projektu
Polymikrobiální podstata infekcí nehojících se ran a terapeutický potenciál konceptu založeného na 3D biotisku pro léčbu těchto infekcí
- Kód projektu
- NU22-05-00110
- Období řešení
- 5/2022 - 12/2025
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Ministerstvo zdravotnictví ČR
- Program na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu na léta 2020 - 2026
- Podprogram 1 - standardní
- Fakulta / Pracoviště MU
- Lékařská fakulta
- Spolupracující organizace
-
Ústav analytické chemie AV ČR, v. v. i.
- Odpovědná osoba Prof. MUDr. Filip Růžička, Ph.D.
- Odpovědná osoba Ing. Jiří Šalplachta, Ph.D.
Biofilmy ran jsou komplexními polymikrobiálními společenstvy bakterií a hub uvnitř vrstvy extracelulární matrix. Matrix chrání mikroorganizmy před imunitním systémem hostitele a významně zvyšuje rezistenci ke klasickým antimikrobiálním látkám. Podle odhadů prodělá v průběhu života alespoň jednu epizodu chronické rané infekce 1–2 % celkové populace rozvinutých zemí. Lokální rozvoj infekce v chronické ráně hraje významnou roli jako komplikace léčby pacienta. Léčba raných biofilmů klasickými antimikrobiálními látkami je velice obtížná a často selhává, což vede k nutnosti vývoje nových látek a strategií, které např. narušují strukturu biofilmu a zasahují mikroby uvnitř této vrstvy. Pro vývoj nových strategií a účinných látek je nezbytný vhodný biofilmový model, nicméně dosud popsané či používané modely mají řadu negativ a pro polymikrobiální biofilmy jsou využitelné jen s obtížemi.
Cíle udržitelného rozvoje
Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.
Publikace
Počet publikací: 1
2022
-
Capillary electrophoretic methods for classification of methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) clones
Analytica Chimica Acta, rok: 2022, ročník: 1227, vydání: September, DOI