Informace o projektu
Inovativní technologie čištění vzduchu kombinací plazmochemického a biologického procesu
(Kombiovaný biofyzikální filtr)
- Kód projektu
- CZ.01.1.02/0.0/0.0/15_019/0004703 (kod CEP: EG15_019/0004703)
- Období řešení
- 1/2017 - 9/2019
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
- Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost
- Fakulta / Pracoviště MU
- Centrum pro transfer technologií
Problém: Masarykova univerzita vyvinula unikátní technologii pro nízkorozpočtovou úpravu plynů pomocí speciálně navržené komory, plněné studenou plazmou. Na tuto technologii byla v 1Q/2015 podána patentová přihláška v ČR s předpokladem pro následné podání žádosti o PCT a designací do vybraných států EU a v USA. Technologie je nyní ve fázi, kdy je vědecky prokázána její funkčnost a vysoký potenciál pro nasazení v průmyslových aplikacích, a to zejména relativní nekomplikovanost, modulárnost (lze flexibilně začleňovat do procesu úpravy plynu), vysokou účinnost při udržení nízkých náklady na provoz. Testování však také prokázala, že je technologie vhodná především pro předúpravu plynů a pro finální úpravu je třeba začlenění další technologie, která zajistí přesně definované a úplně odbourání přítomných polutantů. Z tohoto důvodu se Masarykova univerzita spojila se společností Dekonta a.s., která je jedním z největších výrobců řešení na dekontaminaci vzduchu v ČR a disponuje komplementární technologií, založené na biologické filtraci (aktuálně již komerčně dostupné, avšak s omezeními na straně účinnosti a rychlosti dekontaminace).
Řešení: Řešením problému jak na straně Masarykovy univerzita a její technologie, tak na straně spol. Dekonta a.s. a jejími komerčně vyráběnými produkty je vývoj průmyslově nasaditelné kombinované technologie, využívající předúpravu kontaminovaného vzduchu pomocí plazmatu s následným biologickým odbouráním kontaminantů na vodu a oxid uhličitý. Společnost Dekonta a.s. ve spolupráci s Centrem pro transfer technologií provedla analýzu komerčního potenciálu, kterou bylo identifikováno, že nejperspektivnějším tržním segment pro uplatnění nové kombinované technologie je čištění vzduchu v provozech, kde se rutinně používají velká množství organických rozpouštědel (toluen, benzen, cyklohexan, rozpouštědla vyrobená frakční destilací ropy, ethery, primární, sekundární i terciární alkoholy atd.) a svářecí průmyslové plyny (zejména uhlovodíky vč. acetylenu).
Cíle:
Ověřit navržený koncept kombinované technologie, tj. důkladně otestovat, účinnost a efektivitu kombinovaného zařízení
Přesně stanovit cenu úpravy 1 m3 kontaminovaného vzduchu a potvrdit škálovatelnost této kalkulace při škálování (10-100x větší průmyslové zařízení)
Zpracovat studii proveditelnosti průmyslově-právní ochrany duševního vlastnictví (konkrétně vypracování a prověření plánov
Publikace
Počet publikací: 8
2019
-
Rotating gliding arc: innovative source for large scale plasma treatment
Rok: 2019, druh: Další prezentace na konferencích
-
ROTATING GLIDING ARC: INNOVATIVE SOURCE FOR VOC REMEDIATION
Plasma Physics and Technology, rok: 2019, ročník: 6, vydání: 2, DOI
-
Tracking the evolution of rotating electrode gliding arc discharge channels using fast-framing camera and electrical diagnostics
Rok: 2019, druh: Konferenční abstrakty
-
Účinná likvidace organických kontaminantů v odpadních vzdušninách - synergie plazmové technologie a biotechnologie
Rok: 2019, druh: Článek v odborném periodiku (nerecenzovaný)
2018
-
Odbourávání organických kontaminantů ve vzdušninách použitím plazmatu
Rok: 2018, druh: Konferenční abstrakty
-
PLAZMOVÉ TECHNOLOGIE A DEKONTAMINACE NEBEZPEČNÝCH LÁTEK
Sborník abstraktů z 3. ročníku odborné konference Hazmat Protect 2018 + DVD s celými články, rok: 2018
-
PLAZMOVÉ TECHNOLOGIE A DEKONTAMINACE NEBEZPEČNÝCH LÁTEK
Rok: 2018, druh: Další prezentace na konferencích
-
Zařízení pro dekontaminaci vzdušnin znečištěných uhlovodíky
Rok: 2018