Informace o projektu
Vodní prostředí v krasu: dopad lidských aktivit na "geomykobakteriologii"
- Kód projektu
- GA16-13231S
- Období řešení
- 1/2017 - 12/2018
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Grantová agentura ČR
- Standardní projekty
- Fakulta / Pracoviště MU
- Přírodovědecká fakulta
- Spolupracující organizace
-
Mendelova univerzita v Brně
- Odpovědná osoba prof. MVDr. Ivo Pavlík, CSc.
Moravský kras představuje unikátní holokarstický jev v ČR, na jehož vzniku a vývoji se podílí klíčově voda. Kontaminace povrchové vody zasahuje významně do ekologie krasového ekosystému, přičemž kvalita a bezpečnost vody se může vlivem různých faktorů rychle měnit. Mykobakterie jsou původci nejenom tuberkulózy (obligátně patogenní mykobakterie), ale také mykobakterióz lidí zvířat a lidí způsobovaných netuberkulózními mykobakteriemi (NTM). Běžně se vyskytují především v půdě, v odpadech a v organicky znečištěných vodách. Cílem projektu proto bude propojení oborů molekulární a klasické mikrobiologie, geografie, demografie a fyzikální chemie pro objasnění vlivu lidských aktivit na povrchu na výskyt NTM v mikrobiologickém ekosystému krasového prostředí. Experimentálně bude v modelových pokusech posouzeno množení vybraných druhů NTM v krasovém prostředí a budou posouzena rizika infekce lidí a zvířat exponovaných kontaminovaným krasovým vodám.
Cílem projektu bude propojení oborů molekulární a klasické mikrobiologie, geografie, demografie a fyzikální chemie pro objasnění vlivu lidských aktivit na povrchu na výskyt a význam mykobakterií v mikrobiologickém ekosystému Moravského krasu.
Publikace
Počet publikací: 1
2018
-
Nontuberculous mycobacteria in the environment of Hranice Abyss, the world's deepest flooded cave (Hranice karst, Czech Republic)
Environmental Science and Pollution Research, rok: 2018, ročník: 25, vydání: 24, DOI