Informace o projektu
Inovace předmětů Embryologie a Embryologie-cvičení
- Kód projektu
- FRVS/524/2011
- Období řešení
- 1/2011 - 12/2011
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
- Fond rozvoje vysokých škol
- F - Inovace studijních programů
- Fakulta / Pracoviště MU
- Přírodovědecká fakulta
Naším cílem je inovace studijních předmětů Bi6140 Embryologie a Bi6140c Embryologie -cvičení. Navrhovaný projekt odráží zejména potřebu reflektovat ve výuce vývoj a nové poznatky z oboru embryologie. Předmět byl až do roku 2008 vyučován týdně jako dvouhodinová přednáška a dvouhodinové cvičení. Z důvodu zdravotní indispozice vyučujícího (doc. Vladimíra Ptáčka) a personálních důvodů musely být přednáška a cvičení přechodně zredukovány na 1 hodinu týdně. Poté, co se zformoval stávající tým vyučujících, bychom chtěli výuku zásadně inovovat, zaktualizovat a rozšířit přednášku opět na 2 hodiny týdně, neboť jednohodinová přednáška neumožňuje věnovat se edukaci v dostatečném kvalitativním a kvantitativním rozsahu.
Získané finanční prostředky plánujeme využít jak k inovaci přednášky, tak cvičení. V rámci přednášky plánujeme, se zřetelem na aktuální stav a vývoj poznání v oboru, změnu dosavadní koncepce (s důrazem na vývojovou biologii) a implementaci moderních hledisek na danou problematiku a nových témat (např. molekulárně-biologické pozadí prenatálního vývoje, sub/fertilita, embryonální a fetální patologie). Ve cvičení zavedeme v návaznosti na přednášku nové praktické úlohy a demonstrace, vhodně doplňující teoretické poznatky. Výuka bude doplněna exkurzemi ve specializovaných laboratořích.
Inovace celkově má za cíl zkvalitnit obsah výuky tak, aby předměty Embryologie a Embryologie-cvičení tvořily celek reflektující moderní vědecké poznatky, vhodně doplňující celkový výukový rámec na Přírodovědecké fakultě MU Brno a v neposlední řadě napomohly studentům v jejich dalším studijním a profesním životě, ať již při vypracovávání diplomových či disertačních prací, nebo při práci na specializovaných pracovištích, neboť již tradičně se část našich absolventů uplatňuje v oblasti reprodukčních biotechnologií a asistované reprodukce jak v humánní, tak veterinární praxi, či výzkumu.