Cílem festivalu STARMUS byla kromě prezentace vědeckých témat také popularizace vědy. A v této “disciplíně” patří právě naši přírodovědci tradičně mezi nejlepší. I proto byly naše „barvy“ v minulém týdnu na Hlavním náměstí v centru Bratislavy, kde byl v rámci festivalu STARMUS připraven Starmus Camp, hodně vidět. Dalekohledy k pozorování slunce, vodní rakety, expozice přibližující práci našich geografů či expedice našich přírodovědců do Antarktidy a jejich tradiční plyšový tučňák, zábavné soutěže a hry a nepřehlédnutelní studenti a studentky naší fakulty v tradičních zelených tričkách. A kolem nich neustále houf zvídavých návštěvníků.
V popularizaci vědy patří naši přírodovědci mezi nejlepší. I proto byly naše aktivity na Hlavním náměstí v centru Bratislavy v rámci Starmus Campu hodně vidět. Foto: Leoš Verner, Jakub Holuša
Kromě stánku a každodenního programu se hned v pondělí 13.5. na hlavním pódiu představily se svým Science Slam vystoupením Lucie Ráčková a Barbora Hutňan Chattová. Úterní program festivalu osvěžil křest knihy Rozhovory o vesmíru, jejímiž autory jsou naši astrofyzici Norbert Werner a Samuel Kováčik. Hodinový rozhovor s autory, uvolněná atmosféra a nahlédnutí do „tvůrčí kuchyně“ bavilo publikum, které téměř zaplnilo náměstí.
Astrofyzici Norbert Werner a Samuel Kováčik pokřtili na festivalu Starmus svoji novou knihu Rozhovory o vesmíru. Foto: Leoš Verner
Zatímco v Bratislavě propagovali naši studenti a studentky, vědci a vědkyně naši přírodovědeckou fakultu mezi slovenskými studenty, kteří se školními výpravami hojně navštěvovali náš stánek na Hlavním náměstí, v Brně se vše chystalo na příjezd dvou významných vědců z festivalu STARMUS Joela Parkera a Damià Barceló. Ti k nám zavítali ve středu 15. května v dopoledních hodinách. Jejich přednášky, které přiblížily nejnovější vesmírnou misi Lucy k Trojským asteroidům, resp. problematiku mikroplastů v životním prostředí, si přišlo poslechnout na 90 posluchačů. O přivítání přednášejících v historickém areálu PřF MU na Kotlářské se postarali proděkanka pro vnější vztahy Hana Pokorná, proděkan pro doktorské studium a odborník na environmentální toxikologii Luděk Bláha a astrofyzik Norbert Werner.
Na 90 posluchačů si přišlo poslechnout přednášky Joela Parkera a Damia Barcela, které přiblížily nejnovější vesmírnou misi Lucy k Trojským asteroidům, resp. problematiku mikroplastů v životním prostředí.
Poděkování patří všem studentům, studentkám i kolegům a kolegyním, kteří se na zajištění programu v Bratislavě i v Brně podíleli a pomohli tak úspěšně reprezentovat Přírodovědeckou fakultu MU jak mezi slovenskou veřejností, tak mezi širší vědeckou komunitou.
Fotogalerie