Muzeologie
Bakalářské studium v prezenční nebo kombinované formě.
Program je možné studovat jednooborově nebo v kombinaci s jiným programem.
Termín podání přihlášky do půlnoci 28. 2. 2025.
Co se naučíte
Je vám blízké prostředí muzeí a kulturních institucí, historických sbírek zachycujících život předchozích generací a ochrana památek kulturního dědictví? Dokončujete právě střední školu nebo už pracujete a uvažujete o studiu při zaměstnání? Pojďte studovat muzeologii.
Muzeologie na Masarykově univerzitě v Brně má mezinárodní renomé – patří k nejstarším univerzitním výukovým centrům v tomto oboru na světě a provozuje Katedru UNESCO pro muzeologii a světové dědictví. Muzeologii vyučujeme jako moderní vědeckou disciplínu ovlivňující muzejní praxi a studenty seznamujeme jak s její teorií a metodickými postupy, tak i s novými trendy a kreativními přístupy. Jsme významným partnerem kulturních a vědeckých institucí, metodických center v muzejnictví a zahraničních univerzit.
Nabízíme bakalářské a navazující magisterské studium muzeologie v prezenční (denní) i kombinované (dálkové) formě a také následné rigorózní řízení.
Bakalářské studium muzeologie se věnuje teoretickým a aplikovaným disciplínám muzeologie a postupně vás provede všemi oblastmi muzejních činností, jako jsou péče o muzejní sbírky, jejich konzervace a vědecké zpracování, příprava výstav, lektorská činnost, muzejní marketing a management. Magisterské navazující studium potom prohlubuje znalosti teoretické muzeologie, muzejní pedagogiky a výstavnictví.
Vedle přednášek a seminářů na fakultě absolvujete také praktickou výuku v terénu – studentské praxe, stáže a exkurze ve vybraných muzeích. Naši studenti připravují také vlastní projekty výstav a doprovodných programů na výstavách a v expozicích. Podle vlastního zájmu si studium doplníte vlastním výběrem z nabídky volitelných kurzů. Zájemci mohou vyjet na studijní pobyt na některou ze zahraničních partnerských univerzit.
Do výuky se přímo zapojují také specialisté z praxe a zahraniční experti. Na prakticky orientované výuce se u nás podílejí odborníci z muzejního prostředí – například Národní technické muzeum v Praze, Technické muzeum v Brně, Muzeum města Brna, Masarykovo muzeum v Hodoníně, Moravská galerie, Národní památkový ústav, Muzeum Novojičínska, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Dětské muzeum Moravského zemského muzea a Muzeum Brněnska. K našim hlavním zahraničním partnerským institucím patří Univerzita Komenského v Bratislavě, Karls-Franzens-Universität Graz a HTWK Leipzig.
Pro naše studenty, absolventy a širší veřejnost pořádáme dlouhodobý cyklus přednášek zahraničních lektorů The Special Topics of Museology.
Mezi další aktivity, do kterých zapojujeme studenty muzeologie, patří také:
- příprava encyklopedických hesel pro portál Internetová encyklopedie dějin Brna
- mezinárodní vědecký recenzovaný časopis Museologica Brunensia
- činnost Katedry UNESCO pro muzeologii a světové dědictví
- zapojení do projektu Specifického výzkumu
- spolupořádání a účast na (mezinárodních) konferencích, workshopech a seminářích Asociace muzeí a galerií České republiky, International Council of Museums (ICOM).
Je studium programu pro vás?
- Chcete se připravit pro praxi a kreativní práci v kulturním a uměleckém prostředí?
- Láká vás práce v muzeu, galerii či jiné kulturní instituci?
- Chcete porozumět dokladům minulých generací uložených ve sbírkových fondech anebo zprostředkovávat vystavené exponáty muzejním návštěvníkům?
„Klíče k tajemství muzeí a sbírek.“
Praxe
Na teoretické předměty navazuje výuka praktických seminářů. Jejich součástí je výuka v terénu (v muzeu), odborné exkurze a praxe. Dozvíte se například, jak dokumentovat muzejní sbírky, seznámíte se s prací v konzervátorských laboratořích, naučíte se, jak připravit muzejní výstavu, osvojíte si lektorské dovednosti pro práci s návštěvníky kulturních institucí. Na naší výuce se podílejí také odborníci z praxe a výuka částečně probíhá přímo v brněnských muzeích.
Během studia díky absolvování povinné individuální praxe v muzeu (100 hodin) proniknete do reálného provozu muzejní instituce. S fungováním dalších muzeí, včetně zahraničních, se seznámíte díky každoroční několikadenní studijní exkurzi.
Dále si vyzkoušíte týmovou přípravu muzejní výstavy a doprovodných programů, naučíte se vyhledávat a zpracovávat odborné informace pro přípravu encyklopedického hesla (pro Internetovou encyklopedii dějin Brna) i pro psaní odborných muzeologických textů. Podle individuálního zájmu se naši studenti zapojují také do příprav a účasti na (mezinárodních) konferencích a workshopech, dobrovolnictví nebo stáží v muzeích. Mohou také přispívat do našeho časopisu Museologica Brunensia, kam zejména píší zprávy, recenzují muzejní výstavy nebo dokonce publikují odborné články. Zkušenosti získané během studia našim absolventům pomáhají v úspěšném uplatnění v oboru.
Chcete vědět víc?
Navštivte webové stránky nebo Facebook Ústavu archeologie a muzeologie, který výuku programu zajišťuje, či Facebook přímo Oddělení muzeologie a zjistěte, jaké akce pořádá mimo výuku, do jakých aktivit se budete moci zapojit a mnoho dalšího. Můžete se také podívat na informační video ze dne otevřených dveří nebo se vydat na virtuální prohlídku budovy, kde ústav sídlí.
Uplatnění absolventů
Studenty připravujeme pro kvalifikované uplatnění především ve vedoucích pozicích a na pozicích odborných pracovníků institucí zaměřených na ochranu kulturního dědictví (muzea, památkové ústavy, metodická pracoviště v oboru muzejnictví atd.). Dále se můžete uplatnit na odděleních a v odborech orgánů státní správy a samosprávy, které se zabývají kulturním dědictvím a ochranou přírody, nebo také v soukromém sektoru (firemní muzea a galerie, aukční síně, různé nadace).
Mezi našimi absolventy je řada úspěšných ředitelů a manažerů muzeí, odborných pracovníků a kurátorů výstav, muzejních pedagogů, pracovníků public relations a muzejního marketingu, a také zaměstnanců univerzit, památkových objektů, kulturních a informačních center, archivů nebo knihoven.Podmínky přijetí
E-přihlášky ke studiu podávejte od 1. 11. 2024 do 28. 2. 2025.
Oborové přijímací zkoušky se konají 22. - 27. 4. 2025.
Přesný termín konání zkoušky bude uveden v elektronické pozvánce ke zkoušce, která bude vložena do e-přihlášky. Papírové pozvánky fakulta uchazečům nezasílá. Uchazeči, kteří se ve sdruženém studiu hlásí do hlavního a vedlejšího plánu, musí splnit podmínky přijetí do obou těchto plánů.
Test studijních předpokladů (TSP)
Pro přijetí ke studiu tohoto programu není třeba skládat TSP.
Oborová zkouška
Tato zkouška ověřuje znalosti uchazečů v daném oboru. Má podobu ústního pohovoru.Základní popis oborové zkoušky:
Uchazeči by měli prokázat základní orientaci v problematice muzeologie a muzejnictví. Budou schopni parafrázovat základní myšlenky a teze nejméně z jednoho titulu uvedeného v sekci literatura a nejméně jednoho článku v periodiku či sborníku ve světovém jazyce (viz seznam). Dále by měli umět popsat své dojmy z návštěv muzeí a galerií, případně představit vlastní aktivity v muzejních institucích. Vyjádří se také k tomu, proč chtějí absolvovat obor muzeologie a co od studia očekávají. Délka pohovoru bude asi 15 minut.
Literatura
- BENEŠ, Josef. Základy muzeologie. Opava: Slezská univerzita, 1997. ISBN 80-901974-3-4.
- STRÁNSKÝ, Zbyněk Zbyslav. Úvod do muzeologie. Brno: Masarykova univerzita, 2000. ISBN 80-210-1272-2.
- KAČÍREK, Ľuboš – RAGAČ, Radoslav – TIŠLIAR, Pavol. Múzeum a historické vedy. Krakov: Spolok Slovákov v Poľsku/Towarzystwo Słowaków w Polsce, 2013. ISBN 978-83-7490-585-5.
Doporučené články z periodik a sborníků
- CASTEJÓN IBÁÑEZ, Magdalena. El museo como catalizador cultural: una revisión desde la museología social, la educación no formal y la comunicación. Diferents. Revista de museus, 2022, no. 7, pp. 52–69. ISSN 2530-1330 (print), 2659-9252 (online).
DOI: http://dx.doi.org/10.6035/diferents.6463
fulltext: https://www.e-revistes.uji.es/index.php/diferents/article/view/6463/7232 - FOLGA-JANUSZEWSKA, Dorota. Might the museology be a part of neurosciences? Museologica Brunensia, 2016, vol. 5, no. 1, pp. 5–14. ISSN 1805-4722 (print), 2464-5362 (online).
DOI: https://doi.org/10.5817/MuB2016-1-1
fulltext: https://digilib.phil.muni.cz/_flysystem/fedora/pdf/135576.pdf - КОНЬКОВА, Л. В. – СПЕШИНСКАЯ-ЗОРИЧ, М. В. Роль коллекционеров русско-византийских древностей в формировании музейных собраний на рубеже XIX–XX веков. Вопросы музеологии, 2022, vol. 13, no. 1, pp. 78–96. ISSN 2219-6269.
DOI: https://doi.org/10.21638/spbu27.2022.106
fulltext: https://museology.spbu.ru/article/view/spbu27.2022.106/9549 - OVERDICK, Thomas. Kontaktzonen, Dritte Räume und empathische Orte: Zur gesellschaftlichen Verantwortung von Museen. Hamburger Journal für Kulturanthropologie, 2019, vol. 10, pp. 51–65. ISSN 2365-1016.
fulltext: https://journals.sub.uni-hamburg.de/hjk/article/view/1435/1263 - POPADIĆ, Milan. The beginnings of museology. Muzeológia a kultúrne dedičstvo, 2020, vol. 8, no. 2, pp. 5–16. ISSN 1339-2204 (print), 2453-9759 (online).
DOI: https://doi.org/10.46284/mkd.2020.8.2.1
fulltext: https://www.muzeologia.sk/index_htm_files/mkd_2_20-2_popadic.pdf - SOARES, Bruno Brulon. L’invention et la réinvention de la Nouvelle Muséologie. ICOFOM Study Series – Nouvelles tendances de la muséologie, 2015, no. 43A, pp. 57–72. ISSN 2306-4161.
DOI: https://doi.org/10.4000/iss.563
fulltext: https://journals.openedition.org/iss/563 - SUAREZ, Andrew V. – TSUTSUI, Neil D. The Value of Museum Collections for Research and Society. BioScience, 2004, vol. 54, no. 1, pp. 66–74. ISSN 0006-3568 (print), 1525-3244 (online).
DOI: https://doi.org/10.1641/0006-3568(2004)054[0066:TVOMCF]2.0.CO;2
fulltext: https://academic.oup.com/bioscience/article/54/1/66/234633
Přijetí bez přijímací zkoušky
Prominutí přijímací zkoušky je možné na základě účasti v soutěžích vyhlašovaných MŠMT a garantovaných NIDM (ústřední kola) v oborech: Teorie kultury, umění a umělecké tvorby a Pedagogika, psychologie sociologie a problematika volného času.Veškeré podklady pro prominutí přijímací zkoušky je třeba vložit v podobě autorizovaných konverzí (Co je autorizovaná konverze a kdo ji může provést? ) přímo do e-přihlášky do rubriky Žádost o prominutí přijímací zkoušky nejpozději do 28. 2. 2025.
Kritéria hodnocení
- Celkový počet bodů v oborové zkoušce: 100
- Hranice pro prospěch v oborové zkoušce: 60
Možnosti studia
Jednooborové studium
Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.
-
Prezenční studium v češtině
Co se naučíte -
Kombinované studium v češtině
Co se naučíte
Sdružené studium
V rámci sdruženého studia má uchazeč možnost věnovat hlavní část studia (120 kreditů) jednomu studijnímu programu, který si doplní dalším – tzv. vedlejším (60 kreditů). Student se zapisuje do studijního programu, ve kterém absolvuje hlavní studium, na vysokoškolském diplomu má potom programy uvedeny oba dva. Výjimkou jsou programy směřující k profesi učitele, kde jsou oba předměty studia rovnocenné a závěrečnou práci je možné psát v rámci libovolné aprobace.
Kombinace s programy z Filozofické fakulty
-
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Anglický jazyk a literatura (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Archeologie (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Archivnictví (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Baltistika (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Český jazyk a literatura (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Čínská studia (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Dějiny starověku (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Dějiny umění (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Divadelní studia (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Estetika (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Etnologie (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Filozofie (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Francouzský jazyk a literatura (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Historie (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Hudební věda (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Informační studia a knihovnictví (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Italský jazyk a literatura (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Japanistika (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Jihoslovanská a balkánská studia (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Katalánský jazyk a literatura (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Klasická archeologie (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Klasický řecký jazyk a literatura (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Latinský jazyk a literatura (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Německý jazyk a literatura (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Nizozemský jazyk, literatura a kultura (vedlejší) – Filozofická fakulta
(Během aktuálního přijímacího řízení není nabízeno) -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Novořecký jazyk a literatura (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Obecná jazykověda (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Pedagogika (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Počítačová lingvistika (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Polská studia (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Pomocné vědy historické (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Portugalský jazyk a literatura (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Religionistika (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Ruská studia (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Sdružená uměnovědná studia (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Sociální pedagogika a poradenství (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Španělský jazyk a literatura (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Teorie interaktivních médií (vedlejší) – Filozofická fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Ukrajinská studia (vedlejší) – Filozofická fakulta
Kombinace s programy z Ekonomicko-správní fakulty
-
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Ekonomie (vedlejší) – Ekonomicko-správní fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Hospodářská politika (vedlejší) – Ekonomicko-správní fakulta -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Veřejná ekonomika a správa (vedlejší) – Ekonomicko-správní fakulta
Kombinace s programy z Fakulty informatiky
-
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Informatika (vedlejší) – Fakulta informatiky
Kombinace s programy z Fakulty sociálních studií
-
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Bezpečnostní a strategická studia (vedlejší) – Fakulta sociálních studií -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Environmentální studia (vedlejší) – Fakulta sociálních studií -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Evropská studia (vedlejší) – Fakulta sociálních studií -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Mediální studia a žurnalistika (vedlejší) – Fakulta sociálních studií -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Mezinárodní vztahy (vedlejší) – Fakulta sociálních studií -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Personální rozvoj a zaměstnanost (vedlejší) – Fakulta sociálních studií -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Politologie (vedlejší) – Fakulta sociálních studií -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Sociální antropologie (vedlejší) – Fakulta sociálních studií -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Sociální práce (vedlejší) – Fakulta sociálních studií -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Sociologie (vedlejší) – Fakulta sociálních studií -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Soudobé dějiny (vedlejší) – Fakulta sociálních studií -
Muzeologie (hlavní), prezenční studium
+ Veřejná a sociální politika a lidské zdroje (vedlejší) – Fakulta sociálních studií
(Během aktuálního přijímacího řízení není nabízeno)
Předměty – příklad průchodu studiem
Jak může vypadat vaše studium:
Jednooborové studium
Sdružené studium
Informace o studiu
Zajišťuje | Filozofická fakulta | |
---|---|---|
Typ studia | bakalářský | |
Forma | prezenční | ano |
kombinovaná | ano | |
distanční | ne | |
Možnosti studia | jednooborově | ano |
jednooborově se specializací | ne | |
v kombinaci s jiným programem | ano | |
Doba studia | 3 roky | |
Vyučovací jazyk | čeština | |
Bodové hranice a počty přijatých z minulých let |
Váháte?
Máte otázku?
Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity
Diskusní fórum MUNINebo nám pošlete e-mail
Potřebujete zjistit něco o přijímacím řízení, TSP, termínech nebo máte jinou obecnou otázku?
Napište nám na prihlaska@muni.cz.
Zajímá vás obsah a podmínky studia programu Muzeologie? Zeptejte se přímo konzultanta programu:
doc. Mgr. Otakar Kirsch, Ph.D.
Konzultant programu
e‑mail: |
---|
Mgr. Lucie Jagošová, DiS., PhD.
Konzultant programu
e‑mail: |
---|