Novořecký jazyk a literatura

Bakalářské studium v prezenční formě.

Program je možné studovat jednooborově nebo v kombinaci s jiným programem.

Podat přihlášku

Termín podání přihlášky do půlnoci 28. 2. 2025.

Co se naučíte

Baví vás cizí jazyky a anglicky už umíte? Chcete poznat Řecko zblízka, lépe a jinak než turisté? Přijďte studovat novořečtinu na Ústav klasických studií! Spolu s moderní řečtinou poznáte i literaturukulturu a historii Řecka od 19. století až do současnosti.

Po absolvování studia budete umět řecky na úrovni B2 (SERR), dokážete číst řeckou literaturu v originále i překládat. Díky specializovaným kurzům budete znát i novořecké zvyky a způsob života. Také se zdokonalíte v kritické práci s informacemi a budete schopni napsat odborný text.

Již během studia budete moci zdokonalit své znalosti řečtiny přímo v řeckém prostředí. Můžete vyjet na letní jazykové kurzy nebo na delší studijní pobyty na univerzity do Řecka a na Kypr.

Po skončení bakalářského studia se můžete specializovat na překladatelství nové řečtiny v navazujícím magisterském programu a stát se profesionálním překladatelem jak v ČR, tak pro instituce Evropské unie, kde je po překladatelích z tzv. malých jazyků stále velká poptávka.

Novořečtinu můžete studovat i v kombinaci s jiným programem – vhodně ji doplní jiný cizí jazyk, klasická řečtina, čeština nebo i historie, mezinárodní vztahy či evropská studia.


Je studium programu pro vás?

Odpovězte si na tyto otázky:

    • Máte rádi Řecko?
    • Učíte se rádi cizí jazyky?
    • Chcete během studia cestovat a poznávat cizí zemi a její kulturu?
    • Chcete mít možnost pracovat po skončení studia v mezinárodním prostředí, v institucích EU, pro jazykové či překladatelské agentury?
    • Láká vás překlad a tlumočení?
    • Chcete mít perspektivu zajímavé a dobře placené práce doma i v zahraničí?

    Pokud souhlasně přikyvujete, neváhejte a podejte přihlášku! 

    Řecký jazyk mi do vínku byl dán a chudý dům na Homérově břehu.

    „Svého rozhodnutí studovat novořečtinu jsem nikdy ani na chvíli nelitovala, přestože mě od něj mnozí odrazovali. Studium probíhá v příjemné atmosféře, a to především díky individuálnímu a vstřícnému přístupu vyučujících. Široká nabídka zahraničních výjezdů a letních jazykových kurzů je pak už jenom třešničkou na dortu.“

    Eliška Landová Eliška Landová
    studentka programu

    Praxe

    Již během studia můžete absolvovat pracovní stáž na pozicích, kde využijete znalost novořečtiny. Pomůžeme vám domluvit si praxi v cestovní kanceláři, soukromé firmě nebo překladatelské agentuře. Pokud budete chtít, pomůžeme vám zajistit stáž na Velvyslanectví Řecké republiky v Praze nebo v Bratislavě. Získáte tak cenné zkušenosti i kontakty na případné budoucí zaměstnavatele a odborníky z praxe.

    Chcete vědět víc?

    Více o nás, tradici oboru na FF MU i jeho absolventech se dozvíte v rozhovoru s garantkou programu. Navštivte také webové stránky, Facebook Ústavu klasických studií nebo Instagram oboru novořečtiny. Zjistíte, jaké akce pořádáme mimo výuku, do jakých aktivit se budete moci zapojit a mnoho dalšího.

    Uplatnění absolventů

    Po absolvování studia budete připraveni pro práci v cestovním ruchu nebo v komerční sféře všude tam, kde je vyžadována znalost řečtiny. Nabízí se tak cestovní kanceláře, průvodcovství, obchodní či bankovní sektor, a to jak v Řecku, tak v České republice. Absolventi novořečtiny se uplatňují zejména v nadnárodních firmách, které otevírají své pobočky v ČR a na Slovensku a kde fungují tzv. "řecké sekce", které se starají o řecké klienty. Jedná se např. o letecké společnosti, telekomunikační společnosti, banky, marketingové firmy nebo obchodní zastoupení firem.

    Můžete také pracovat pro jazykové agentury jako lektoři řečtiny či jako překladatelé pro překladatelské agentury. Chcete-li se profesně zabývat překladem, je vhodné řečtinu studovat v kombinaci s dalším cizím jazykem, češtinou nebo počítačovou lingvistikou a pokračovat v navazujícím Mgr studiu řečtiny se specializací na překladatelství.

    Uplatnění naleznete také v institucích, které zajišťují mezinárodní kontakt, jako jsou ministerstvo zahraničních věcí, ministerstvo obrany, instituce EU, UNESCO, velvyslanectví, konzuláty či hospodářská komora. Šance na pracovní příležitosti v těchto institucích se zvyšuje, pokud spolu s novořečtinou vystudujete i jiný obor, např. Evropská studia, Politologii, Mezinárodní vztahy nebo Bezpečnostní a strategická studia (Fakulta sociálních studií), případně Právo a právní vědu nebo Mezinárodně-právní obchodní studia (Právnická fakulta);

    Pracovní příležitosti však na vás čekají i jinde – uplatnit se můžete v oblasti redakční a editorské práce v médiích nebo v jakékoliv profesi, která vyžaduje všeobecný rozhled, schopnost samostatného kritického myšlení a solidní jazykovou vybavenost.

    „Studium novořečtiny mi otevřelo cestu k novému jazyku a kultuře. Díky škole jsem měla možnost několikrát vycestovat na letní jazykové kurzy a půlroční Erasmus, což nejen prohloubilo moje znalosti řečtiny, ale přispělo i k budování přátelství a následně pracovních příležitostí. Díky cestování po Řecku a znalosti jazyka jsem poznala mentalitu a pohostinnost Řeků. Už při studiu jsem po krůčcích začala řečtinu vyučovat a mám radost, že se až doteď můžu věnovat svému oboru, který mě baví.“

    Věra Šmídová Věra Šmídová
    absolventka programu, učitelka řečtiny a tlumočnice

    Podmínky přijetí

    Kritérium pro přijetí ke studiu představují výsledky písemné oborové zkoušky. Uchazeči mohou být přijati také na základě dalších kritérií, viz Přijetí bez přijímací zkoušky. K výsledkům Národních srovnávacích zkoušek SCIO se na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity nepřihlíží.

    E-přihlášky ke studiu podávejte od 1. 11. 2024 do 28. 2. 2025.
    Oborové přijímací zkoušky se konají 22. - 27. 4. 2025.
    Přesný termín konání zkoušky bude uveden v elektronické pozvánce ke zkoušce, která bude vložena do e-přihlášky. Papírové pozvánky fakulta uchazečům nezasílá. Uchazeči, kteří se ve sdruženém studiu hlásí do hlavního a vedlejšího plánu, musí splnit podmínky přijetí do obou těchto plánů.

    Test studijních předpokladů (TSP)

    Pro přijetí ke studiu tohoto programu není třeba skládat TSP.

    Oborová zkouška

    Tato zkouška ověřuje znalosti uchazečů v daném oboru. Má podobu písemného oborového testu. Délka testu je 90 minut.

    Základní popis zkoušky:
    Test se skládá z těchto částí:
    • ověření základní znalosti českého jazyka v rozsahu SŠ učiva (schopnost kultivovaného písemného projevu, schopnost porozumění textu, znalost mluvnických jevů);
    • ověření základní znalosti řecké historie, literatury a kultury (od antiky po současnost).

    Ukázka staršího oborového testu

    Literatura doporučená pro přípravu ke zkoušce:

    • DUBIN, Marc. Řecko. Velký průvodce. Brno: Lingea, 2019. ISBN 978-80-7508-445-3
    • GERRARD, Mike. Řecko. Velký průvodce National Geographic. Brno: CPress, 2012 (2005, 2008). ISBN 978-80-264-0064-6.
    • KULHÁNKOVÁ, Markéta – SUMELIDU, Simone. Úvod do studia novořečtiny. Multimediální elektronický výukový materiál. Brno: Masarykova univerzita, 2015. ISBN 978-80-210-7840-6. Online zde: Úvod do studia novořečtiny

    Přijetí bez přijímací zkoušky

    Veškeré podklady pro prominutí přijímací zkoušky je třeba vložit v podobě autorizovaných konverzí (Co je autorizovaná konverze a kdo ji může provést? ) přímo do e-přihlášky do rubriky Žádost o prominutí přijímací zkoušky nejpozději do 28. 2. 2025.

    Prominutí přijímací zkoušky je možné na základě splnění alespoň jednoho z následujících kritérií:
    1. předložení potvrzení o účasti na „Soutěži v cizích jazycích“ pořádané MŠMT (anglická, německá, francouzská, španělská, ruská, latinská) od krajského kola včetně;
    2. předložení certifikátu o složení „Mezinárodní zkoušky z novořečtiny“, úroveň „A1 mládež, dospělí“ a vyšší nebo jiného certifikátu o znalosti novořečtiny, který bude posouzen individuálně;
    3. prospěchu: studijní průměr do 1,5 je požadován ze 4 profilových předmětů: český (nebo slovenský) jazyk, 2 cizí jazyky (dle vlastního výběru), dějepis.
    O prominutí přijímací zkoušky na základě prospěchu mohou požádat uchazeči, kteří z každého ze čtyř profilových předmětů dosáhli průměrného prospěchu nejvýše do 1,5 (včetně). Celkový průměr ze všech předmětů se nebere v úvahu. Semináře z jednotlivých předmětů se nezohledňují.
    Při výpočtu průměru se berou v úvahu známky z posledních čtyř ročníků takto: z posledního ročníku se započítává pololetní vysvědčení, z předcházejících tří ročníků vysvědčení závěrečná. Současně se požaduje, aby uchazeči studovali každý z vybraných profilových předmětů na střední škole v posledních čtyřech ročnících alespoň po dobu dvou let.
    Středoškolský prospěch můžete doložit vložením autorizované konverze jednoho ze dvou následujících dokumentů:
    1. Potvrzení středoškolského prospěchu z e-přihlášky: vepište prospěch do tabulky v e-přihlášce, tabulku vytiskněte a nechte potvrdit střední školou ( Jak vytisknout a potvrdit prospěch z e-přihlášky: návod );
    2. Katalogový list: katalogový list musí obsahovat Vaše jméno, příjmení, datum narození nebo rodné číslo, razítko a podpis střední školy.
    Pouze v případě, že jste maturovali před podáním přihlášky a nemůžete už získat výše zmíněné dokumenty, můžete do e-přihlášky vložit autorizované konverze všech středoškolských vysvědčení z posledních čtyř ročníků školy.

    Kritéria hodnocení

    • Celkový počet bodů v oborové zkoušce: 100
    • Hranice pro prospěch v oborové zkoušce: 60
    Za nesprávné odpovědi se body neodečítají.


    Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

    Termíny

    1. 11. 2024 – 28. 2. 2025

    Termín pro podání přihlášek

    Termíny přijímacích zkoušek Termíny přihlášek Fakultní termíny

    Možnosti studia

    Jednooborové studium

    Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.

    Podat přihlášku

    Sdružené studium

    V rámci sdruženého studia má uchazeč možnost věnovat hlavní část studia (120 kreditů) jednomu studijnímu programu, který si doplní dalším – tzv. vedlejším (60 kreditů). Student se zapisuje do studijního programu, ve kterém absolvuje hlavní studium, na vysokoškolském diplomu má potom programy uvedeny oba dva. Výjimkou jsou programy směřující k profesi učitele, kde jsou oba předměty studia rovnocenné a závěrečnou práci je možné psát v rámci libovolné aprobace.

    Kombinace s programy z Filozofické fakulty

    Kombinace s programy z Ekonomicko-správní fakulty

    Kombinace s programy z Fakulty informatiky

    Kombinace s programy z Fakulty sociálních studií

    Novořecký jazyk a literatura jako vedlejší program

    Kombinace s programy z Filozofické fakulty
    Kombinace s programy z Ekonomicko-správní fakulty
    Kombinace s programy z Fakulty informatiky
    Kombinace s programy z Fakulty sociálních studií

    Podat přihlášku

    Předměty – příklad průchodu studiem

    Jak může vypadat vaše studium:

    Jednooborové studium

    Sdružené studium

    Kombinace s programy z Filozofické fakulty

    Novořecký jazyk a literatura (hlavní), prezenční studium
    + Španělský jazyk a literatura (vedlejší) – Filozofická fakulta

    Tučně – povinné předměty
    Netučně – povinně volitelné předměty


    Podrobné informace o předmětech studijního plánu Novořecký jazyk a literatura
    Podrobné informace o předmětech studijního plánu Španělský jazyk a literatura

    Kombinace s programy z Ekonomicko-správní fakulty

    Kombinace s programy z Fakulty informatiky

    Kombinace s programy z Fakulty sociálních studií

    Navazující studium

    Informace o studiu

    Zajišťuje Filozofická fakulta
    Typ studia bakalářský
    Forma prezenční ano
    kombinovaná ne
    distanční ne
    Možnosti studia jednooborově ano
    jednooborově se specializací ne
    v kombinaci s jiným programem ano
    Doba studia 3 roky
    Vyučovací jazyk čeština
    Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

    Váháte?
    Máte otázku?

    Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

    Diskusní fórum MUNI

    Nebo nám pošlete e-mail

    Potřebujete zjistit něco o přijímacím řízení, TSP, termínech nebo máte jinou obecnou otázku?

    Napište nám na prihlaska@muni.cz.

    Zajímá vás obsah a podmínky studia programu Novořecký jazyk a literatura? Zeptejte se přímo konzultanta programu:

    Mgr. Bc. Kateřina Bočková Loudová, Ph.D.

    Konzultant programu

    e‑mail:

    Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.