Zahajovací konference v Brně: Význam osobních setkání a networkingu
Zahajovací konference se konala v lednu 2025 v Brně. Propojila 11 školitelů a 11 doktorandů z celého světa, z nichž každý přispívá k výzkumu na pomezí klasické geometrie, kvantové mechaniky a strojového učení.
Prof. Rita Fioresi, z Boloňské univerzity, koordinátorka projektu CaLiForNIA, zdůraznila kolaborativní charakter akce: „Jedná se o vzdělávací konferenci. Každý školitel přednese hodinovou přednášku, v níž představí klíčová témata svého výzkumu. To umožňuje studentům pochopit, na čem všichni pracují, a podporuje spolupráci. Supervizoři, supervizorky, studentky i studenti spolu komunikují a vytvářejí si vazby, které budou formovat budoucí vědecké projekty. Projekt zdůraznil zásadní roli osobních setkání ve výzkumu a inovacích. Osobní setkání umožňují dynamickou výměnu myšlenek. Diskuse v reálném čase podněcují kreativitu a vedou k průlomovým objevům, které se ve virtuálním prostředí často neobjeví. Osobní interakce posilují vztahy a vytvářejí základ pro dlouhodobá partnerství. Rozhovory umožňují okamžitou zpětnou vazbu a diferencované porozumění, díky čemuž jsou výzkumné přístupy efektivnější. Toto je teprve začátek – další akce budou následovat a my se rádi znovu setkáme,“ řekla Fioresi.
Spojení klasické geometrie s kvantovými inovacemi
Role Masarykovy univerzity v projektu spočívá v poskytování vzdělávání v oblasti klasických matematických konceptů: Síť propojuje klasickou Cartanovu geometrii a Lieovu teorii – základní matematické disciplíny 19. století – se špičkovými obory, jako jsou kvantové výpočty, nekomutativní geometrie a geometrické hluboké učení. Jak zdůraznil Jan Slovák, hlavní koordinátor na Masarykově univerzitě: „Projekt spojuje klasickou geometrickou analýzu s moderními výpočetními prioritami, jako jsou kvantové výpočty a strojové učení, což dokonale odpovídá cílům programu Horizon Europe. Složité koncepty, jako jsou například kvantové výpočty nebo Cartanova geometrie, lze snáze předat a pochopit během osobních setkání. Vytváření sítí otevírá dveře k příležitostem, spolupráci a poznatkům, které mohou urychlit osobní i kolektivní růst. Tím, že CaLiForNIA sdružuje brilantní mozky pod jednou střechou, vytváří předpoklady pro živou, spolupracující komunitu, která prosperuje na základě sdílených znalostí a vzájemné podpory. V rámci projektu jsou dvě z doktorandských pozic na MUNI a školitelé Katharina Neusser a Jan Slovák mají na starosti základní pracovní balíček I, Cartanova a Lieova teorie, tj. jsme zodpovědní za první dva sylaby v akronymu projektu. Všichni studenti mají strávit 12 měsíců v ostatních uzlech sítě, zejména u svých spoluškolitelů. V případě brněnských studentů jsou to Auckland na Novém Zélandu a Kalifornie v USA,“ uzavřel Slovák.
Mezinárodní výstava Ženy v matematice
Konferenci doprovázela výstava Ženy v matematice, která představila 34 plakátů významných matematiček. Výstava, kterou kurátorsky připravila matematička Sylvie Paycha ve spolupráci s fotografkou Noel Tovia Matoff a ve spolupráci s matematičkami Sarou Azzali, Alexandrou Antoniouk a Magdalenou Georgescu, nabídla pohled do světa matematiky prostřednictvím fotografií a osobních rozhovorů.
Tato výstava, která je kombinací uměleckého a akademického přístupu, podtrhuje závazek projektu CaLiForNIA podporovat rozmanitost a inkluzi v matematice a vědě. Od začátku února si ji můžete prohlédnout v Kampusu Masarykovy univerzity v Bohunicích (chodba B/C, 2. patro) u příležitosti oslav Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě.
CaLiForNIA předjímá budoucnost matematiky a počítačové vědy
CaLiForNIA je jedním z trojice podobných projektů. Spolu s CALIGOLA a CaLISTA, všechny tři se zásadní účastí MUNI, vedené Janem Slovákem, si klade za cíl stát se základním kamenem matematických inovací, podporovat interdisciplinární výzkum a připravit doktorandy na řešení výzev v oblasti kvantových výpočtů, hlubokého učení a teoretické fyziky. Díky dalším společným akcím na obzoru má tento projekt nově definovat budoucnost matematiky a počítačové vědy. Více informací o programu najdete na stránkách HORIZON.1.2 -Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) a HORIZON-MSCA-2022-DN-01-01-MSCA Doctoral Networks 2022.