Symposium ESAS je bienále organizované odbornými společnostmi České republiky, Maďarska, Německa, Polska a Slovenska a v každé z těchto pořádajících zemí je spojováno vždy s další, zpravidla národní konferencí. V případě České republiky a Slovenska je to Česko-slovenská a Slovensko-česká spektroskopické konference – rovněž bienále, střídavě v obou zemích. Propagaci symposia ESAS zajišťují Deutscher Arbeitskreis für Analytische Spektroskopie, Komitet Chemii Analitycznej PAN – Zespoł Analizy Spektralnej, Slovenská spektroskopická spoločnosť a Magyar Spektroszkópiai Társaság.
Symposia a konference se zúčastnilo 236 účastníků ze 17 zemí. Témata konference pokrývala všechny analyticky využívané spektroskopické a spektrometrické metody, a to ve 23 přednáškových sekcích paralelně probíhajících ve dvou posluchárnách, což umožnilo zařadit do programu 99 přednášek zahrnujících tři plenární a 31 klíčových od pozvaných vědeckých osobností z celého světa. Vědecký program symposia a konference se uskutečnil v sympatickém, esteticky rekonstruovaném prostředí budovy Fakulty sociálních studií MU na Joštově ulici s přátelskou podporou vedení fakulty a organizačním zajištěním správy budov FSS.
Profesor Kanický zahajuje konferenci.
Plenární přednášející obdrželi ocenění Spektroskopické společnosti – Medaili Jana Marka Marci z Kronlandu. Toto nejvyšší uznání českou vědeckou komunitou z oblasti spektroskopie převzali:
- profesor Yukihiro Ozaki, viceprezident Kwansei-Gakuin University (Japonsko),
- profesor Érico Marlon de Moraes Flores, univerzitní koordinátor pro mezinárodní spolupráci, Universidade Federal de Santa Maria (Brazílie)
- a profesor Detlef Günther, viceprezident pro výzkum na Eidgenössische Technische Hochschule Zürich (Švýcarsko).
Profesor Kanický a profesor Matějka předávají medaili Jana Marka Marci profesoru Yukihiro Ozakimu
Viktor Kanický a Markéta Holá předávají medaili Jana Marka Marci prof Detlefu Guntherovi
Velmi přínosnými se ukázalo celkem 19 přednášek talentovaných studentů. Autor nejlepší z nich Petr Liška (CEITEC VUT, Correlative high-resolution optical and chemical imaging of CsPbBr3 nanocrystals) byl odměněn cenou.
Během dvou večerů bylo středem zájmu účastníků celkem 90 plakátových sdělení. V soutěži byly třem nejlepším posterům uděleny ceny:
- místo: Ivan Kopal (VŠCHT v Praze, Contribution of the chemical mechanism to the overal enhancement in the surface-enhanced Raman spectra of methylene blue);
- místo: Kristýna Bilavčíková (VUT v Brně, Tracing new potential chemotherapeutics using ICP-MS and LA-ICP-MS);
- místo: Natalia Jurga (Adam Mickiewicz University in Poznan, The luminiscence of NIR-excited up-converting nanoparticles in the blood solution).
Součástí programu byla přednášková vystoupení firem a prezentace jimi distribuovaných laboratorních přístrojů a vybavení. Produkty 15 společností pokrývaly široké spektrum metod.
Přátelská atmosféra se vytvořila již na uvítacím večírku v atriu FSS. Společenský program pokračoval následující den návštěvou Hvězdárny a planetária Brno spojenou s projekcí v planetáriu a pozorováním planet teleskopy za výjimečně příhodných atmosférických podmínek. Dvě stě zájemců o návštěvu hvězdárny dopravila na Kraví horu speciální konferenční tramvaj vyzdobená propagačním plakátem symposia. Středeční odpoledne bylo věnováno poznávání Brna a jeho pamětihodností formou komentovaných turistických prohlídek s profesionálními průvodci. Konferenční večeře v Pivovarském domě Poupě seznámila účastníky s typickou českou kuchyní, pivem a cimbálovou muzikou. Při slavnostním zakončení konference nás polští kolegové seznámili s místem konání následujícího symposia v roce 2024 – Varšavou.
Konferenční večeře v Pivovarském domě Poupě
Účastníci ocenili zdárný průběh symposia, jež se podařilo navzdory nejasné situaci z důvodu pandemie úspěšně zorganizovat.
Fotogalerie: