Děkan Tomáš Kašparovský: Základem úspěchu je nápad
Autorem závěrečného dílu série podcastů Člověk Mendel je děkan Přírodovědecké fakulty MU, profesor Tomáš Kašparovský. V díle nazvaném Johann Gregor Mendel inspirující – základem úspěchu je nápad vypráví o tom, proč je Mendel inspirativní pro něj osobně, jakožto pro vědce a pedagoga, a o posouvání hranic poznání a vědy.
Prostorové limity jsou jedním z klíčových faktorů, které brání dalšímu rozvoji na mnoha ústavech Přírodovědecké fakulty MU. Vyplývá to z doporučení mezinárodního kvalitativního hodnocení výzkumu a doktorského studia, které fakulta podstoupila a které měl na fakultě na starosti proděkan pro výzkum, rozvoj a kvalitu Jaromír Leichmann. Informace o tom, jaká další doporučení z hodnocení vzešla, jak se s nimi bude dál pracovat a jaké úkoly čekají na proděkana pro rozvoj poté, co hodnocení skončilo, přináší následující rozhovor.
Oceněný výzkum Pavla Hyršla má pozitivní přínos v oblasti včelařství, ekologických vztahů a zemědělství. Výsledky poskytly přehled změn v organismu parazitovaných včel, které jsou příčinou jejich zhoršeného zdraví i pozorovaných úhynů včelstev. K ocenění gratulujeme.
Rádi bychom pozvali všechny zaměstnance/kyně a PhD studenty/ky Přírodovědecké fakulty MU na seminář irské hodnotitelky Mary Kate O’Regan z University College Cork, který se uskuteční 11. května 2023 od 9:30 hod. v dolní zasedací místnosti na děkanátu na Kotlářské. Hlavním tématem semináře bude příprava na obnovení certifikace HR Award a Site Visit.
Biochemik Vladimír Velebný, jehož firma Contipro patří mezi tři nejúspěšnější výrobce kyseliny hyaluronové na světě, se bude podílet na výuce předmětu Biotechnologické procesy v rámci navazujícího magisterského oboru Biotechnologie na Přírodovědecké fakultě MU. Kyselina hyaluronová má už dnes obrovské uplatnění v kosmetice, mnohem větší potenciál rozvoje je ale ve zdravotnictví. Studenti se tak dozví největší novinky z tohoto slibně rozvíjejícího se oboru a zároveň nahlédnou pod pokličku mistrovi v přeměně poznatků do úspěšného podnikání.
O možnostech zlepšení vztahů mezi studujícími a zaměstnanci fakulty jednali v pondělí 13. března zástupci studentek a studentů z programových rad a akademického senátu s jejími představiteli. Jednání inicioval děkan Tomáš Kašparovský v reakci na množící se případy nevhodného chování na ostatních fakultách v Česku.
Od 1. dubna 2023 je informační bezpečnost na Přírodovědecké fakultě upravena novou směrnicí děkana č.1/2023 Zajištění informační bezpečnosti. Dokument upravuje nakládání s daty zaměstnavatele. Podívejme se dále, co vše s novou směrnicí souvisí.
Libuše Trnková studovala učitelský obor Chemie a fyzika. Po promoci v roce 1970 byla přijata na aspiranturu do výzkumného ústavu makromolekulární chemie. V současné době působí na Ústavu chemie jako profesorka. Její výzkumná práce je orientovaná do oblasti biofyzikální chemie a bioelektrochemie.
Doktorandky a doktorandi 21. března 2023 slavnostně převzali prestižní stipendia na další vědeckou práci. Ocenění Brno Ph.D. talent bylo uděleno celkem 25 mladým badatelům, z toho 18 z nich působí na Masarykově univerzitě, z nich 13 na naší Přírodovědecké fakultě. Všem oceněným gratulujeme!
Slavnostního večera na Nové radnici v Brně se účastnila také ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová. „Vytváříte něco mimořádného, co zásadním způsobem přispívá k úspěchu České republiky,“ sdělila Langšádlová.
Jan Böhm z RECETOXu učí studující biostatistiku a týmovou, mezioborovou práci. Co přeje pedagogům ke Dni učitelů? Jak získal Cenu rektora pro vynikající pedagogy? Dá se učit štafetové programování? To a víc se dočtete v rozhovoru.
Zajímají vás tělesné parametry naší současné české populace? Najdete je v software platformě A.D.A.P.T.!
Platforma A.D.A.P.T. (Antropologická DAtabáze Proporcí Těla) je výsledkem projektu, který díky podpoře Ministerstva vnitra řešil tým odborníků na Ústavu antropologie PřF MU. Projekt vycházel z tradičního zaměření oboru, které popisuje tělesné vlastnosti skupin a populací, a tyto poznatky se snaží prakticky využívat. Cílem projektu bylo nabídnout výrobcům a návrhářům výrobků nástroj, díky kterému mohou svoji práci kombinovat s nejnovější údaji o tom, jak vypadá česká populace. Zahrnuty jsou tělesné rozměry, údaje o složení těla získané magnetickou rezonancí a 3D modely povrchu těla. Platforma míří na uplatnění v oděvnictví, výrobě zdravotních pomůcek a nábytku, automobilovém průmyslu nebo designu prostředků osobní ochrany.
Věda a výzkum
Expedice na stanici Masarykovy univerzity v Antarktidě splnila cíle a vrátila se do ČR
Všechny vědecké cíle, s nimiž celkem 23 členů letošní expedice Masarykovy univerzity (MU) vyrazilo před dvěma měsíci do Antarktidy, se podařilo naplnit. Obě části výpravy, z nichž první působila na České vědecké stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse, a druhá na technicko-logistické základně na ostrově Nelson Island, se již vrátily do Česka. V Antarktidě tak dle plánů zůstal pouze ukrajinský vědec Anton Puhovkin, který bude pokračovat v práci pro náš program na své domovské ukrajinské stanici.
Dosud největší záblesk gama záření GRB 221009A, který prošel sluneční soustavou v neděli 9. října 2022 a byl detekován mnoha kosmickými sondami, pozorovala také nejmenší astrofyzikální družice na světě GRBAlpha. Za analýzu dat z této mini-družice je zodpovědná výzkumná skupina Astrofyziky vysokých energií z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (MU).
Umí si svůj život představit bez práce učitelky? Proč je pro ni krásné předávat znalosti a dělit se o fascinaci poznáním? U příležitosti Dne učitelů jsme se zeptali Jany Šmardové.
Ve středu 29. března 2023 se na Geografickém ústavu konal již tradiční Mapathon. Jde o akci, kde dobrovolníci z řad studentů a veřejnosti v rámci humanitární pomoci mapují různé lokality (kde chybí podrobnější mapové podklady) na základě dostupných satelitních snímků. Tentokrát se na mapathonu mapovalo město Magaria v Nigeru za účelem zásahu proti komárům šířícím malárii, který organizují Lékaři bez hranic. Celou událost natáčela i studentská televize.
Co vzkazuje uchazečům o studium učitelství? Co jí pedagogická práce dává? V čem je pro ni učitelství posláním? U příležitosti Dne učitelů jsme se zeptali Libuše Trnkové, která na fakultě učí už 50 let.
Studenti a studentky ze Spolku přírodovědců se v posledních jarních týdnech činili a zorganizovali řadu skvělých akcí, které si mohou užít všichni na Přírodovědecké fakultě. Poté, co se v únoru zapojili do organizace plesu fakulty, zatočili v březnu s nepořádkem kolem kampusu a připravili Velikonoční hledání krvinek.
Oddělení informačních a komunikačních technologií (OIKT) spustilo redesignovaný web. Na webu nyní dohledáte jednotlivé informace členěné do tematických okruhů včetně novinek a výpadků služeb. Celý web doprovází jednoduché rozdělení informací na fakultní úrovni (zelená tlačítka) a univerzitní úrovni (modrá tlačítka). Mezi nejvyhledávanější stránky jsou informace k výpadkům fakultních i celouniverzitních služeb, žádost o přístupy do budov a kontakt na Správce ICT na ústavech a pracovištích.
Elišku Macháčovou bavila chemie a biologie už na gymnáziu v Uherském Hradišti. O kariéře vědkyně ale začala přemýšlet až na popud své kamarádky, která jí doporučila náš program Biochemie. Po návštěvě bohunického kampusu měla jasno. A Biochemie ji okouzlila natolik, že vystudovala nejen bakaláře a navazujícího magistra, ale pokračuje i v doktorském studiu, konktrétně programem Bioanalytická chemie. Elišce je 24 let, zajímá ji věda a ráda čte. Miluje dobré jídlo a kafe.
Sladit studium na Přírodovědecké fakultě MU s vrcholovým tréninkem vyžaduje dobré plánování a průběžnou přípravu. Anežka Hlaváčová studuje druhým rokem program Experimentální a molekulární biologie a reprezentuje Českou republiku v lyžařském orientačním běhu, tzv. LOBu. Má bronz z mistrovství světa juniorů v Estonsku a začátkem února přivezla ze světového poháru v Rakousku dvě stříbra a bronz v kategorii žen do 23 let. V celkovém pořadí SP skončila 11. (4. místo v SP U23).
Cesta k vysněnému oboru nevede vždy přímo. Své o tom ví i Jana Porubská, která k nám po maturitě na bratislavském gymnáziu Bajkalská původně přišla studovat Biochemii. Tu úspěšně dokončila v bakalářském i magisterském stupni. V průběhu studia se však seznámila s bioinformatikou a zjistila, že je to obor pro ni jako ušitý.
Cesta od dětských snů ke studiu geologie a životního prostředí může být spletitá. A ani na univerzitě není potřeba vše brát smrtelně vážně. Daniel Kuťák ještě v posledním ročníku na gymnáziu v Lanškrouně netušil, kam budou jeho další kroky po maturitě směřovat. Protože měl ale vždycky blízko k přírodě, byla naše fakulta jasnou volbou.
Samuel Buranský na naší fakultě studuje bakalářský studijní program se specializací Astrofyzika. Do Brna přišel ze slovenského města Vráble v Nitranském kraji. Samuelovi je 22 let a ve volném čase se věnuje hlavně astronomii, rád poslouchá hudbu a cestuje.
Ačkoliv mnozí viděli studentku Anetu Vrzalovou jako budoucí medičku, ona sama dala přednost studijnímu oboru Životní prostředí a zdraví na naší Přírodovědecké fakultě. Už na bakaláři se aktivně zapojuje do výzkumného projektu FireExpo – zkoumá, jak profese hasiče negativně ovlivňuje jejich fyzické zdraví. Baví ji být součástí „skutečné“ vědy, která má dopad na životy lidí.
Studující na MjUNI si v kampusu prohlédli živé netopýry či kokony bource morušového
Bohunický kampus ožil v sobotu 25. března 2023 přednáškami a workshopy pro studentky a studenty Masarykovy juniorské univerzity MjUNI a jejich rodiče. V rámci šestého výukového dne mělo 250 zapsaných účastníků ve věku 9-18 let možnost vyzkoušet si práci ve špičkově vybavených laboratořích či jiných specializovaných pracovištích naší Přírodovědecké fakulty, CEITECu a Fakulty sportovních studií.
Uran v energetickém mixu budoucnosti je tématem multioborové soutěže pro studenty středních škol. Soutěž vyhlašuje Přírodovědecká a Ekonomicko-správní fakulta MU.
Prostor pro setkávání, navazování kontaktů a sdílení zkušeností mezi hlavními výzkumnými pracovníky působícími v České republice. Otevřený všem, kteří zastávají pozici vedoucího nezávislé výzkumné skupiny v jakémkoli vědním oboru bez ohledu na věk, zkušenosti, instituci nebo státní příslušnost.
Baví tě přírodní vědy a matematika? Toužíš po vědecké kariéře? Sníš o tom stát se uznávanou profesionálkou / uznávaným profesionálem ve svém oboru? Nebo chceš učit příští generace středoškoláků? Pak je pro tebe Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity ta pravá!
Přijď se o tom přesvědčit na vlastní oči v sobotu 25. nebo v pondělí 27. ledna 2025! Budeš mít šanci prohlédnout si naše špičkově vybavené laboratoře i se seznámit se svými budoucími pedagogy. Dozvíš se podrobnosti o přijímacích zkouškách i možnostech, jak ti je promineme. Zjistíš, jak to u nás chodí i jaké možnosti se ti otevřou po studiích.
Baví tě přírodní vědy a matematika? Toužíš po vědecké kariéře? Sníš o tom stát se uznávanou profesionálkou / uznávaným profesionálem ve svém oboru? Nebo chceš učit příští generace středoškoláků? Pak je pro tebe Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity ta pravá!
Přijď se o tom přesvědčit na vlastní oči v sobotu 25. nebo v pondělí 27. ledna 2025! Budeš mít šanci prohlédnout si naše špičkově vybavené laboratoře i se seznámit se svými budoucími pedagogy. Dozvíš se podrobnosti o přijímacích zkouškách i možnostech, jak ti je promineme. Zjistíš, jak to u nás chodí i jaké možnosti se ti otevřou po studiích.
Organizace Práh jižní Morava slaví čtvrtstoletí své podpory lidem s psychickými obtížemi a zve vás na výpravu za duševním zdravím na výstavu Práh jižní Morava –25 let na cestě k duševnímu zdraví. Jste připraveni vkročit do světa, kde se stigmata hroutí jako domečky z karet a péče o duševní zdraví není jen fráze?
Studentská soutěž o nejlepší inovace ve zdravotnictví
Zveme všechny současné studenty a studentky vysokých škol všech fakult na dvoudenní IDEATON! Připojte se k nám a spolupracujte s odborníky z farmaceutických společností, nemocnic, akademických a vládních institucí na řešení skutečných problémů ve zdravotnictví.
Redakční uzávěrka příštího newsletteru pro zaměstnance je 4. června 2023. Vaše příspěvky v češtině a v angličtině prosím posílejte na pr@sci.muni.cz, rádi je zveřejníme.